Drapana czy niedrapana – czym się różnią rodzaje dresówki?

Drapana czy niedrapana – czym się różnią rodzaje dresówki?

14 marca 2020 Wyłączono przez Kleo

Dresy niezmiennie cieszą się pokaźną sławą. Sporej ilości z nas tkanina dresowa – czyli dresówka – rozwija połączenia nie tylko ze sportem, wszakże jednocześnie z powszechnym strojem. Fragmenty zrobione z owego luźnego surowca zdarza się w dzisiejszych czasach wykryć choćby w kreacjach architektów spośród wyszukanych przeglądów mody.

Co podkreśla dresówkę ?

W dresówce da się znaleźć się raj wśród twórców haute couture oraz trendsetterów – tkanina dresowa może być groszowa, łatwa do wyprodukowania i umożliwia otrzymanie wielkiej liczby krojów i barw. Najistotniejsze wydaje się to, że odzież wykonana z tego materiału okazuje się bardzo komfortowa i przewiewna. Nadaje się na materiał zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców.

Dzianina dresowa jest wyprodukowana z włókien bawełnianych z dodatkiem syntetyków. Wśród jej właściwości wyróżniają się elastyczność i dobra przepuszczalność. Sekret jej powodzenia zawiera się w tym, że jest odpowiednia zarówno na chłody, jak i na ciepłe miesiące. Dresówka bywa grubsza i cieńsza. Dzianinę tę można podzielić na typy : dzianinę dresową drapaną i niedrapaną, czyli pętelkową. Pozostałe kategorie, pasujące do dresówki, to splot, gramatura i tajniki składu. Wersja pętelkowa zwykle ma w składzie lycrę bądź elastan. Z kolei drapana często ma pewną ilość poliestru, dzięki czemu jest elastyczna i odporna na odkształcenia.

Dzianina dresowa drapana

Dresówka drapana to tkanina zwarta objętościowo, mięsista oraz o wysokiej gramaturze. Na nicach zachowuje delikatny i miły w dotyku mechaty włos. Dlatego produkuje się z niej to, co pozwala człowiekowi wtulać się w materiał – zestawy składające się z bluz i spodni, ale także konfekcję – czapki i szaliki, a nawet podszewki. Składniki tej dzianiny to włókno bawełniane z zawartością poliestru lub elastanu. Może być również bez domieszek syntetyków.

Dzianina dresowa pętelkowa

To z kolei półprodukt tekstylny – gładki z wierzchniej strony, a a na odwrocie posiadający drobne pętelki. Dresówka niedrapana powinna być sympatyczna w dotyku, odporna – może pasować do wielu rodzajów odzieży. Wykonuje się z niej rozmaite części garderoby – spódnice, czapki, sukienki, szale, tuniki, bluzy, spodnie i, odzież dla niemowląt oraz dzieci. Da się ją zakupić w opcji elastycznej, czyli z elastanem – oraz w wersji bez elastanu. Bez wsparcia syntetyków dresówka pętelkowa jest sztywna i nie rozciąga się. Jedynie od od zawartości komponentów i gramatury uzależniony jest przekrój i potencjał usztywnienia dzianiny pętelkowej.