Wszystkie oblicza dresówki

Wszystkie oblicza dresówki

23 października 2019 Wyłączono przez Kleo

Współcześnie dresy to jeden z najpopularniejszych rodzajów konfekcji. Od dawna dzianina dresowa wyszła poza przestrzeń wyczynu i rozpowszechniła się w powszednim użyciu. Elementy z dresówki zakłada się zarówno w luźnych sytuacjach, jak i przy eleganckich okazjach.

Czym wyróżnia się dresówka?

Dzianina dresowa jest dostępna w urozmaiconych barwach i fasonach, a dostępność tego materiału jest bardzo duża. Dobrze się ją nosi, bowiem jest dość przyjazna w użyciu i stuprocentowo przepuszczalna dla powietrza. Nadaje się na materiał zarówno dla małoletnich, jak i ich rodziców.

Gdy chodzi o skład, najczęściej dzianina dresowa ma w sobie włókna bawełniane i dodatek składników syntetycznych. Wśród jej właściwości wyróżniają się sprężystość i dobra przepuszczalność. Przez to ubiór z takiego materiału sprawdzi się w chłody i gorętsze tygodnie. Występuje w rozmaitych przedziałach grubości. Materiał ten można podzielić na dwa rodzaje: dzianinę dresową drapaną i niedrapaną, czyli pętelkową. Inne kategorie, stosowane do dresówki, to splot, gramatura i tajniki składu. Dzianina pętelkowa zazwyczaj zawiera elastan lub lycrę. Z kolei dzianina dresowa drapana często ma pewną ilość poliestru, który daje sprężystość i trwałość na odkształcenia.

Dresówka drapana

Dresówka drapana to tkanina gruba, mięsista oraz o wysokiej gramaturze. Na spodniej stronie ma typowy, przyjazny meszek. Dlatego robi się z niej wszystko, co skłania nas do wtulania w odzież – grube bluzy i spodnie, ale także konfekcję Na głowę i szyję, a nawet podpinki. Składniki tej dzianiny to włókno bawełniane z domieszką poliestru lub elastanu. Może obyć się również bez udziału włókien syntetycznych.

Dzianina dresowa pętelkowa

W odróżnieniu od drugiego rodzaju w poprzednim wypadku po drugiej stronie tego materiału możemy zobaczyć niewielkie pętelki. Dresówka pętelkowa ma równie miły w dotyku profil, a przy okazji potrafi być niewrażliwa na wszelkie uszkodzenia z zewnątrz. Można z niej szyć spódnice, czapki, sukienki, szale, tuniki, bluzy, spodnie i, odzież dla niemowląt oraz dzieci. Jeśli dołączymy do niej trochę elastanu, okaże się sprężysta. Bez wsparcia syntetyków dresówka pętelkowa jest sztywna i nie rozciąga się. Musimy zapamiętać, że grubość, rozciągliwość lub statyczność materii jest uzależniony od jej zawartości i gramatury.