Dzianina bawełniana – jak odróżnić ją od tkaniny i dlaczego ją wybieramy?

Dzianina bawełniana – jak odróżnić ją od tkaniny i dlaczego ją wybieramy?

24 sierpnia 2018 Wyłączono przez Kleo

Ekologiczna bawełna należy do naturalnych wyrobów, który świetnie sprawdza się w przypadku elementów codziennej garderoby czy też na bardziej eleganckie okazje. Wygodna, miękka, jednak… nieco inaczej układająca się na ciele, gdy jest tkaniną, a inaczej, jeśli to dzianina. Na czym tak naprawdę będzie polegała różnica?

Tkanina a dzianina bawełniana

Na tkaninę bawełnianą zawsze składać się będą 2 rodzaje niteczek, splatane pod kątem 90 stopni. Tkanina dzięki temu nie nie rozciągnie się, jednak nie wykazuje przy tym zbytniej elastyczności. Właśnie dlatego często dodaje się domieszkę elastanu. Tkanina ma podkreślać figurę, ponadto jej wysoka odporność na tarcie i rozciąganie, przy tym niewystępowanie zjawiska elektryzowania się, wpływa na to, że jest tak chętnie wybierana.

Tkanina może także posłużyć do produkowania obrusów, poszewek na pościel, płaszczy, sukni, kostiumów, a także uniformów. Oprócz tego charakteryzuje się szerszymi możliwościami zastosowania niż dzianina, a wśród bardzo często wykonywanych splotów, rozróżniamy: płócienny, atłasowy i skośny.

Dlaczego wybieramy bawełnę?

Bawełna ma wiele zalet, ale największą z nich jest jej naturalne pochodzenie. Jest też miła w dotyku, lekka oraz stosowana w niejednym wydaniu. Właśnie dlatego dzianina bawełniana w większości przypadków jest naszym intuicyjnym wyborem, kiedy przyrównujemy możliwości i zalety poszczególnych materiałów.

Bawełna, pomimo że posiada wiele pożądanych przez nas cech, może jednak niestety podlegać częstemu gnieceniu czy niszczeniu, jeżeli ma zbyt wiele kontaktu z wodą. Czy dzianina bawełniana, czy jednak tkanina bawełniana – o każdy z produktów tak wykonanych należy odpowiednio dbać. Prać, pozwalać wyschnąć, prasować oraz wykorzystywać zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem, a ponadto oznaczeniami, jakie zazwyczaj znajdujemy na metkach dołączonych od producentów.