Jak ułatwić korzystanie z prysznicu osobom z dysfunkcjami ruchowymi?

Jak ułatwić korzystanie z prysznicu osobom z dysfunkcjami ruchowymi?

14 lutego 2020 Wyłączono przez Kleo

Seniorzy przeważnie napotykają sporo niedogodności w codziennym egzystowaniu. Ograniczenia powiązane z poruszaniem się oraz wykonywaniem prostych aktywności sprawiają, iż ludzie starsi czują się niepotrzebnym bagażem.
Co zrobić, aby ułatwić im normalne funkcjonowanie?

Jakie kłopoty nie opuszczają seniorów?

W normalnym funkcjonowaniu osoby starsze zmagają się z wieloma ograniczeniami.
Powstają one między innymi z tego, że kondycja ruchowa ludzi starszych z wiekiem coraz bardziej się pogarsza. Choć kilka lat wstecz, doskonale radzili sobie z codziennymi obowiązkami, obecnie mogą im one nastręczać wielu problemów. Wchodzenie po schodach czy pokonanie kilkudziesięciu metrów to trudności z jakimi seniorzy spotykają się regularnie. Funkcjonowanie poza domem dla seniorów jest szczególnie trudne, jednak we własnym domu również napotykają wiele problemów w codziennym życiu. Trudność zaczynają sprawiać chociażby tak proste czynności, jak zrobienie posiłku, posprzątanie mieszkania czy też wzięcie kąpieli albo prysznicu. Ograniczenia fizyczne w znacznym stopniu oddziałują na życie psychiczne seniorów. Czują się oni samotni z własnymi kłopotami, wielokrotnie wstydzą się prosić rodziny o pomoc. Nestorom niełatwo pogodzić się, że czynności, które kiedyś nie sprawiały im żadnych kłopotów, teraz są dla nich tak trudne.
Ograniczeniom wynikającym z braku formy fizycznej można trochę zaradzić.
Na rynku aktualnie dostępne są interesujące, ułatwiające życie gadżety oraz akcesoria.

Bezpieczna łazienka

W polepszaniu jakości życia seniorów pomogą na pozór banalne akcesoria. Mnóstwo problemów seniorzy zgłaszają z samodzielną toaletą. Wzięcie kąpieli dla niektórych osób graniczy niemal z cudem. Niechętnie, jednakże muszą prosić o pomoc rodzinę.
Nadzwyczaj ciekawym wyjściem będzie siedzisko pod prysznic. Bardzo łatwo je umieścić w dowolnym natrysku, Siedzisko pod prysznic to mały koszt. Może ono zdecydowanie usprawnić ludziom starszym czynności higieniczne.
Siedzisko pod prysznic powoduje, iż nestor może pod natryskiem się rozluźnić. Podpora dla ciała zwiększa bezpieczeństwo i zmniejsza możliwość upadku. Toaleta w pozycji siedzącej jest o wiele łatwiejsza aniżeli wymuszone długotrwałe stanie w jednej pozycji.
Seniorzy mają bowiem kłopot żeby przez dłuższy czas stać i to na śliskiej nawierzchni.
Dla seniorów, którzy w łazience posiadają wannę, siedzisko także będzie świetnym rozwiązaniem.
Dodatkowym ułatwieniem będzie również wyposażenie łazienki nestora w specjalne uchwyty, które zapewnią mu bezproblemowe poruszanie się oraz podciąganie.