Stacjonarnie vs. mobilnie – jaki domek lepiej mieć na działce?

Stacjonarnie vs. mobilnie – jaki domek lepiej mieć na działce?

21 września 2020 Wyłączono przez Kleo

Każdemu marzy się prywatny domek drewniany, pod warunkiem, że spełni najważniejsze życzenia względem niego. Jedni chcieliby, by był on ultra nowoczesny, z komfortowym układem części mieszkaniowej, inni zaś wybierają coś w stylu vintage. Nie Ne patrząc na to, ile będzie nas kosztował, przy nabyciu domku letniskowego trzeba zadbać o kilka pierwszoplanowych szczegółów.

Ruchomy czy na stałe – który lepszy w praktyce?

Domki mobilne stwarzają opcję regularnego ich przemieszczenia wraz z regularnymi instalacjami (instalacja kanalizacyjna, gazowa, instalacja elektryczna i in.), armaturą a także grzejnikami elektrycznymi. Czas oczekiwania na taki domek jest dość długi, a ceny nieczęsto mieszczą się w 20 tys. zł.

Mobilne mieszkania to m.in.:

· wersja ruchoma – domki drewniane z kołami

· domki holenderskie – wyprodukowane na metalowym szkielecie z kołami do transportu

· przyczepy campingowe gotowe do zamieszkania.

O wiele lepiej od mobilnych prezentują się domki drewniane (oczywiście nie wszystkie), jednak okazują się zdecydowanie bardziej absorbujące w eksploatacji. Najważniejszą sprawą będzie tu wadliwie dopasowana izolacja lub nierównomierne osiadanie. Cechują się one przytulnym wnętrzem, powiększonymi oknami, dużym strychem i tarasem oraz nieograniczonymi możliwościami wystroju.

Wśród stacjonarnych odmian domów istotny jet podział na te kategorie

· niewiwlkie domki letniskowe, którym nie potrzeba umocowania do podłoża fundamentami;

· większe domki letniskowe z fundamentami – domy całoroczne.
Domek drewniany – najważniejsze w nim są…

W przypadku domku letniskowego musimy sprawdzić izolację cieplną, obróbkę okien i drzwi (uszczelnienia szyb, łączenie zawiasy, okucia) oraz profesjonalne umieszczenie domku na parceli i możliwość pokrycia dachówką czy gontem. Komplety materiału wybrane do budowy domków letniskowych musi pochodzić ze sprawdzonej dostawy. Eliminuje je występowanie braków takich jak pęknięcia i chore sęki, które zmniejszają wytrzymałość budulca. Muszą być bez jakichkolwiek zwichrowań i skręceń, śladów działalności bytowania korników czy sinizny.