Wszystko, o czym musisz pamiętać, zanim zdecydujesz się na zakup przed zakupem blachy na dach

Wszystko, o czym musisz pamiętać, zanim zdecydujesz się na zakup przed zakupem blachy na dach

26 września 2022 Wyłączono przez Kleo

W trakcie planowania budowy domu lub wymiany pokrycia dachowego przychodzi moment, w którym należy kupić odpowiedni materiał, których w ofercie jest teraz mnóstwo. Czytając poniższy artykuł poznasz większość zalet jednego z wariantów, a konkretnie blachy dachowej.

O czym trzeba pamiętać przy wyborze blachy dachowej?

Są pewne sprawy, o jakich nie można zapominać w trakcie zakupów. Liczy się cena, ale nie mniej ważna jest jakość materiału – im cięższa i grubsza będzie blacha, tym trwalszy oraz solidniejszy będzie pokryty nią dach. Kolejną ważną kwestią jest typ powłoki pokrywającej blachę w celu jej zabezpieczenia – najtrwalsza jest ta wykonana z HPS bądź PVDF. Trwałość blachy warunkuje też właściwa ochrona przed korozją, w przypadku blachy stalowej stosowany jest najczęściej alucynk.

Która blacha dachowa jest najlepsza?

Blacha dachowa różni się pod względem parametrów oraz dopasowania do kształtu dachu i rodzaju surowca, z jakiego jest wykonana. Dziś w gronie najchętniej kupowanych wariantów blach znajdują się trzy jej rodzaje.

Pierwszy wariant to blacha dachowa trapezowa, która jest gięta i pokryta delikatnymi załamaniami, taki kształt powoduje, że doskonale odprowadza wodę.

Opcją numer dwa jest blacha na dach płaska – niewiele kosztuje, ma regularną formę i łatwo się ją układa.
Opcja trzecia to blachodachówka – jest popularna oraz uniwersalna, sprzedawana w wielu odcieniach i jest doskonałą alternatywą dla dachówki ceramicznej.

Jakie są największe zalety blacha na dach

Do niewątpliwych zalet, które posiada blacha dachowa, możemy zaliczyć jej uniwersalność. Dzięki szerokiej gamie dostępnych wzorów i kolorów można bez problemu dopasować ją do prawie wszystkich budynków i rodzajów elewacji. Materiał ten wyróżnia się także wysoką trwałością i szczelnością, co jest gwarancją jakości na lata. Opisując plusy, jakie ma blacha dachowa, nie można zapomnieć o łatwości montażu. Produkty z blachy są bezproblemowe podczas docinania, więc łatwo można je dopasować do dachu w dowolnym kształcie. Blacha dachowa nie ma wielu wad, jedną z nich jest słyszalny odgłos podczas deszczu czy wymóg zakładania śniegołapów w przypadku spadzistego dachu. Jednak przy znacznej przewadze zalet jest ona niezmiennie bezkonkurencyjnym liderem materiałów na pokrycia dachowe.