Mniej znane atrakcje Łodzi: czym powinniśmy się zainteresować?

Mniej znane atrakcje Łodzi: czym powinniśmy się zainteresować?

24 sierpnia 2018 Wyłączono przez Kleo

Każdy mieszkaniec i odwiedzający Łódź słyszał z pewnością o bardziej znaczących obiektach industrialnych a także o okazałych kamienicach łódzkich fabrykantów . Nie wszyscy wiedzą natomiast, że to niezwykłe miasto jest pełne ponadto nieco mniej znanych, a mimo to jednakowo zachwycających budowli. Które mogą nas zaskoczyć?

Proponowane przez zróżnicowaną Łódź atrakcje turystyczne to przecież nie tylko te leżące w obrębie Manufaktury. Co na pewno warto zwiedzić? Nowa Tkalnia Karola Scheiblera to tak naprawdę jeden z istotniejszych elementów na turystycznym planie Łodzi. Ten interesujący monument dawnej techniki posiada niebagatelną wartość, chętnie odwiedzają go też turyści, którzy podczas spacerów po Łodzi pragną zaobserwować najefektowniejsze pamiątki techniki sprzed lat tego miasta. Gmach Nowej Tkalni stanowi wdzięczny model obiektu zrealizowanego pod koniec XIX wieku według zamysłu Pawła Rübensahma. Wielki gmach przemysłowy do dnia dzisiejszego oczarowuje swoją wyjątkowością. Na nasze uznanie zasługuje zwłaszcza jego piękna elewacja, zainspirowana stylem renesansowym.

Innym przykładem budowli, która może się pochwalić imponującą genealogią, jest szpital Scheiblerów. To jeden z ważniejszych budynków postindustrialnych, z jakimi większość z nas spotka się w czasie wędrówek po Łodzi. Wybudowany w latach 1882-1884, był, co istotne, pierwszym pofabrycznym szpitalem w regionie. Inicjatorką jego realizacji była żona Karola Scheiblera – Anna. Co dość ciekawe patronką szpitala została św. Anna, a sam budynek do chwili obecnej doskonale pełni dawne obowiązki. Wiekowy szpital nie może pozostać niezauważony w panoramie miasta oraz z pewnością należy do tych miejsc które w dziejach przemysłowej Łodzi odegrały bardzo ważną rolę.