Jak powstaje hala stalowa?

Jak powstaje hala stalowa?

29 czerwca 2019 Wyłączono przez Kleo

W stawianiu dużych konstrukcji przemysłowych przeważnie wybiera się stalową konstrukcję. Po rozbiórce hali konstrukcję możemy z zyskiem zutylizować, a poza tym ma tę przewagę nad elementami drewnianymi, że jest stworzona do większej siły nośnej.

Konstrukcja hali stalowej – projektowanie

Na początku czeka na nas niezwykle skomplikowany etap projektowania konstrukcji. Od tego zależy, czy całość zapewni bezpieczeństwo i czy w finale dojdzie do realizacji, dlatego obliczenia powinny być dokładne i uważne. Nie da się do projektowania podejść na luzie, dlatego że w takich halach przebywa naraz mnóstwo pracowników i przechowuje się tutaj wartościowy sprzęt, co więcej, od tego etapu zależy zgodność z normami BHP. W obecnym czasie autorzy koncepcji konstrukcji stalowych hali posiadają w odwodzie wiele narzędzi, wspierających im pracę, od laserowych narzędzi do pomiaru odległości, po programy komputerowe, które wizualizują gotową halę, przez co możemy zaobserwować ewentualne wady konstrukcyjne spowodowane złymi pomiarami.. W trakcie projektowania należy dokonać selekcji najodpowiedniejszego rodzaju stali, który zapewni bezpieczeństwo, siłę nośną i odporność na korozję; to ostatnie może stać się poważnym problemem, który stworzy niebezpieczeństwo zawalenia stropu.

Wady i zalety

Z bilansu wad i zalet nie są zwolnione także konstrukcje wykonane ze stali. Ogromną zaletą konstrukcji stalowych hali jest to, że ich wykonanie nie jest czasochłonne. Gdy już powstaną w hucie i przejdą przez cały proces obróbek, dzięki którym, konstrukcje staną się gotowe do zainstalowania, można przewieźć wszystko na miejsce i połączyć je ze sobą, tworząc halę. Do szybkich postępów w stawianiu konstrukcji da się dodać to, że halę można zacząć stawiać, nie czekając na sprzyjający kalendarz, gdyż nie przeszkadzają temu żadne niesprzyjające warunki atmosferyczne. Czułym punktem konstrukcji stalowych jest jednak narażenie na korozję. Choć można zabezpieczyć elementy środkami chemicznymi, lecz i tak stal nabierze rudawej barwy i zajdzie konieczność jej wymiany, a to zawsze kosztuje.