Kiedy osoba niepełnosprawna może żyć samodzelnie?

Kiedy osoba niepełnosprawna może żyć samodzelnie?

14 listopada 2020 Wyłączono przez Kleo

Niepełnosprawny często liczy na zaangażowanie obecności kogoś bliskiego w czasie wykonywania codziennych czynności. Dobrym miejscem do zorganizowania ułatwiających rozwiązań jest dom, w którym stale przebywa. Niezależność to marzenie każdego niepełnosprawnego i warto dopomóc im w jej osiągnięciu.

Co pomoże osobie z niepełnosprawnością?

Sporo rozwiązań przydatnych w domu niepełnosprawnego można z łatwością zamontować w domowej przestrzeni. O wykorzystaniu tych czy innych udogodnień decyduje rodzaj niedomagania i stopień jego zaawansowania. Akcesoria wspomagające podstawową higienę to uchwyty dla niepełnosprawnych, które umieszcza się w łazience – przy wannie lub kabinie prysznicowej oraz obok miski klozetowej. Oprócz tego pomocne są siedziska do wanny i prysznica, podesty, stopnie i maty zabezpieczające przed poślizgnięciem. Oprócz wnętrza łazienki bardzo istotne pozostaje przystosowanie każdego pomieszczenia w mieszkaniu, tak aby jednostka niesprawna ruchowo dała radę samodzielnie żyć.

Najważniejsze sprzęty ułatwiają samodzielność

Jak funkcjonalnie dopasować przestrzeń do określonych potrzeb? W przypadku wózka pomocą okazuje się łatwiejsza zmiana pojazdu na fotel, tapczan czy ubikację. Tapczan, wersalka, miejsce do siedzenia, a nawet meble w kuchni czy pokoju powinny być usytuowane na poziomie rąk właściciela. Przy przesiadaniu się z wózka na sedes i odwrotnie, bardzo pomocne są niezawodne uchwyty dla niepełnosprawnych, które także powinny być zamontowane na prawidłowej wysokości. Najczęściej sprawdzają się tam ruchome blaty w kuchni, gdyż nie w pełni sprawni mają ograniczone szans by dotrzeć blisko pod tradycyjny blat.

Chodniki, stopnie i progi między pomieszczeniami – to należy zdecydowanie wyłączyć z pomieszczeń wykorzystywanych przez osobę z niepełnosprawnością. W każdym pomieszczeniu największą zmianę przyniosą uchwyty dla niepełnosprawnych – prawdziwa, nieoceniona pomoc w samodzielnej egzystencji. Da się je umieścić w dowolnym miejscu, jeśli istnieje taka potrzeba.